See etumerkitön on Wiktionary
{
"antonyms": [
{
"word": "etumerkillinen"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "etumerkki",
"3": "ton",
"alt2": "-tön"
},
"expansion": "etumerkki + -tön",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "etumerkki + -tön",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "34*C/onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "etumerkitön",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömät",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkitön",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömät",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömän",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömät",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömän",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkitönten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "etumerkitöntä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömässä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömästä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömään",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömällä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömältä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömälle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömänä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittöminä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömäksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkittömiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkittömättä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "34*C/onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "etumerkittömäni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömäni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömäni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkitönteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "etumerkitöntäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömässäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömästäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömääni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömälläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömältäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömälleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömänäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittöminäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömäkseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkittömikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkittömättäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "etumerkittömäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkitöntesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "etumerkitöntäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömässäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömästäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömääsi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömälläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömältäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömällesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömänäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittöminäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömäksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkittömiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkittömättäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittöminesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "etumerkittömämme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömämme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömämme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkitöntemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "etumerkitöntämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömässämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömästämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömäämme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömällämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömältämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömällemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömänämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittöminämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömäksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkittömiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkittömättämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittöminemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "etumerkittömänne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömänne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömänne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkitöntenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "etumerkitöntänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömässänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömästänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömäänne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömällänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömältänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömällenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömänänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittöminänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömäksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkittömiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkittömättänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittöminenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "etumerkittömänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkitöntensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "etumerkitöntään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkitöntänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömässään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömässänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömästään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömästänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömäänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömällään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömällänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömältään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömältänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömälleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömällensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömänään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömänänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittöminään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittöminänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömäkseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkittömäksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkittömikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkittömiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkittömättään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömättänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittöminensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "-"
},
"expansion": "etumerkitön (not comparable)",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "etumerki",
"2": "ä",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-onneton"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish onneton-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -ton",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Computing",
"orig": "fi:Computing",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"unsigned (not containing a sign; not accepting negative values)"
],
"id": "en-etumerkitön-fi-adj-i4th5hau",
"links": [
[
"computing",
"computing#Noun"
],
[
"unsigned",
"unsigned"
]
],
"raw_glosses": [
"(computing) unsigned (not containing a sign; not accepting negative values)"
],
"tags": [
"not-comparable"
],
"topics": [
"computing",
"engineering",
"mathematics",
"natural-sciences",
"physical-sciences",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈetuˌmerkitøn/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞t̪uˌme̞rk̟it̪ø̞n]"
},
{
"rhymes": "-erkitøn"
}
],
"word": "etumerkitön"
}
{
"antonyms": [
{
"word": "etumerkillinen"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "etumerkki",
"3": "ton",
"alt2": "-tön"
},
"expansion": "etumerkki + -tön",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "etumerkki + -tön",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "34*C/onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "etumerkitön",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömät",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkitön",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömät",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömän",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömät",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömän",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkitönten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "etumerkitöntä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömässä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömästä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömään",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömällä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömältä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömälle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömänä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittöminä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömäksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkittömiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkittömättä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "34*C/onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "etumerkittömäni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömäni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömäni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkitönteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "etumerkitöntäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömässäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömästäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömääni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömälläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömältäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömälleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömänäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittöminäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömäkseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkittömikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkittömättäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "etumerkittömäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkitöntesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "etumerkitöntäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömässäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömästäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömääsi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömälläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömältäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömällesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömänäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittöminäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömäksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkittömiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkittömättäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittöminesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "etumerkittömämme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömämme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömämme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkitöntemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "etumerkitöntämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömässämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömästämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömäämme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömällämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömältämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömällemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömänämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittöminämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömäksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkittömiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkittömättämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittöminemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "etumerkittömänne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömänne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömänne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkitöntenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "etumerkitöntänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömässänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömästänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömäänne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömällänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömältänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömällenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömänänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittöminänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömäksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkittömiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkittömättänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittöminenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "etumerkittömänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkitöntensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "etumerkitöntään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkitöntänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömässään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömässänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömästään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömästänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömäänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömällään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömällänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömältään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömältänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömälleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömällensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömänään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömänänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittöminään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittöminänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömäkseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkittömäksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkittömikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkittömiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etumerkittömättään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömättänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittömittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "etumerkittömineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "etumerkittöminensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "-"
},
"expansion": "etumerkitön (not comparable)",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "etumerki",
"2": "ä",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-onneton"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish adjectives",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish onneton-type nominals",
"Finnish terms suffixed with -ton",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish uncomparable adjectives",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/erkitøn",
"Rhymes:Finnish/erkitøn/5 syllables",
"fi:Computing"
],
"glosses": [
"unsigned (not containing a sign; not accepting negative values)"
],
"links": [
[
"computing",
"computing#Noun"
],
[
"unsigned",
"unsigned"
]
],
"raw_glosses": [
"(computing) unsigned (not containing a sign; not accepting negative values)"
],
"tags": [
"not-comparable"
],
"topics": [
"computing",
"engineering",
"mathematics",
"natural-sciences",
"physical-sciences",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈetuˌmerkitøn/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞t̪uˌme̞rk̟it̪ø̞n]"
},
{
"rhymes": "-erkitøn"
}
],
"word": "etumerkitön"
}
Download raw JSONL data for etumerkitön meaning in All languages combined (22.2kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.